למה לבנות מחשב חדש (תחילת 2018) זה רעיון לא טוב : תזמון לא טוב

  1

  בחלק הראשון של סידרת הכתבות שלנו התמקדנו במחירים והזמינות של זיכרון DDR4, ניסינו להעריך מתי נראה ירידה של מחירי הזיכרונות. בחלק השני דיברנו על המצב הדומה של כרטיסי המסך. אלה הסיבות הגדולות ביותר למה לא כדאי לקנות מחשב חדש כרגע.

  בחלק האחרון של סידרת הכתבות, נסתכל על התמונה הגדולה. לא נדבר רק על חלק כזה או אחר אלא על התזמון של קניית מחשב חדש בתחילת 2018.

  המחיר של כונני SSD טיפס קצת בסוף השנה שעברה, אבל לא מדובר בעלייה דרמטית. כרגע ניתן לקנות SSD של 1TB במחיר די דומה למה שהיה בשנה שעברה. אז אני לא הולך לכתוב עוד פרק בסדרה על מחירי הכוננים כי הם לא גורמים לבעיה תקציבית כאשר קונים מחשב חדש.

  SSD

  אז, אם זה לא האחסון, מה המשוכות האחרות שיש למעוניינים לבנות מחשב חדש?

  לדעתי, אפילו אם מחירי כרטיסי המסך והזיכרונות יחזרו למחיר ההשקה שלהם, עדיין לא מדובר בזמן טוב לשדרג את המחשב או לבנות מחשב חדש, הסיבה לכך היא שמדובר בסוף מחזור המוצרים הקיימים ואנחנו על סף הגעה של הדור הבא שלהם.

  בחודשים הקרובים AMD תשחרר את הדור השני של מעבדי רייזן. אנחנו לא צופים שיפורים גדולים בביצועים אבל מקווים לראות לפחות 10% יותר ביצועים.

  אנחנו גם יודעים שסדרת הלוחות של AMD 400 יגיעו יחד עם המעבדים החדשים. אנחנו לא יודעים בדיוק מה הלוחות יציעו על פני סדרה 300 אבל לדעתי כדאי להמתין אם אתם יכולים ולא לקנות את הסדרה הנוכחית של מעבדי רייזן והלוחות שלהם.

  מפת הדרכים של AMD

  עבור משתמש התקציבי, זה בהחלט אפשרי שעם ההגעה של מעבדי הדור השני של רייזן נראה ירידה של מחירי הדור הנוכחי של AMD. אנו מצפים גם להגעה של המעבדים הכוללים ליבה גרפית של ווגה, מעבדים אלה אמורים לאפשר לכם לבנות מחשב מבלי לקנות כרטיס מסך ייעודי ויקר ועדיין תוכלו לשחק משחקים עם הכרטיס המובנה של המעבד, רק אל תצפו לביצועים מרשימים וככל הנראה תצטרכו להתפשר על איכות הגרפיקה או הרזולוציה.

  מעבדי Raven Ridge
  Raven Ridge מול אינטל i5-8400

  בצד השני יש לנו את אינטל ואת סדרת Coffee Lake שעדיין לא יצאה במלואה. כרגע מעבדי הדור השמיני של אינטל ניצבים בפני אופציה אחת והיא לוחות Z370 יקרים באופן יחסי. אנו יודעים כי לוחות מסוג H310,B360 ו – H370 הזולים יותר אמורים להגיע בקרוב ולאפשר לבעלי תקציב נמוך לצוות אותם יחד עם אחד מהמעבדים של הדור השמיני כמו i3-8100 ולקבל ביצועים מעולים בתקציב נמוך.

  גם משתמשי השוק הגבוה ירצו לחכות קצת עם הקנייה של המעבד i7-8700K, אינטל מתכננת סדרת מעבדים נוספת שתעשה שימוש בלוחות Z390, השמועה מדברת על כך שהמעבדים שיגיעו ללוחות האלה יהיו בעלי 8 ליבות ו – 16 ליבות לוגיות.

  נעבור ממעבדים ולוחות אם, אנחנו צופים גם כי כרטיסי מסך חדשים צפוים להגיע אלינו בקרוב. סדרת הכרטיסי של אנבידיה גיפורס 10 שוחררה במאי 2016, כך שזה לא יפתיע אותנו אם נראה את סדרת הדור הבא במדפי החנויות לקראת חודש מאי 2018, חשוב לזכור שמדובר בספקולציה שלנו בלבד וכרגע אין שום מידע שמאמת את זה. אנחנו כן יודעים שהחברה מתכננת סדרת כרטיסי מסך חדשים וזה גם גורם לירידה בפס הייצור של כרטיסים מבוססי ארכיטקטורת פסקל.

  במילים אחרות, ב 3 עד 4 חודשים הקרובים אנחנו יכולים לקבל מעבדים חדשים, לוחות אם, וכרטיסי מסך. אם אתם ממש נואשים לשדרג ולא יכולים לחכות, אז לכו על זה, זה פשוט לא המצב האידיאלי לקניית מחשב כרגע.

  הערה צדדית, יש מחסור אחר שיכול לאיים על מחירי הרכיבים למחשב וזה המחסור ברדיד נחושת, אשר עלול להוביל למחסור ב – PCB(מעגל מודפס). מחיר הנחושת ראה עלייה של 25% בשנת 2017.

  מה גורם למחסור בנחושת? חלק גדול מזה נובע בגלל השימוש בכלי רכב חשמליים שפועלים על סוללות ליתיום. דיווחים מצביעים על כך שהביקוש ממשיך לעלות בעוד התפוקה לא עולה. סין לאחרונה אסרה על יבוא של פסולת אלקטרונית, מקור משמעותי שממנו יוצרים נחושת ממוחזרת. אין ספק כי מדינות אחרות ישלימו את הפערים אבל בינתיים זה גורם לירידה בהיצע ולעלייה במחיר.

  בהתחשב בקצב של שחרור חומרה חדשה בעולם המחשבים הטיעון הזה של לחכות לדבר הבא הוא תמיד נכון אבל בשלב מסוים צריך להחליט ולקנות כי אפשר לחכות ככה כל החיים. כרגע אנחנו חושבים שכדאי לחכות כי אנחנו ממש בסופו של מחזור המוצרים הקיימים.

  לסיכום, אין לדעת מתי מחיר כרטיסי המסך יחזור להיות מאוזן. זיכרונות DDR4 כנראה כבר לא יחזרו למחירים שפויים ונצטרך להמתין לזיכרונות DDR5.

  או, שיכול להיות שכל הבעיות שדיברנו עליהן יפתרו בקרוב ואז כל המלל הזה היה לשווא, נחזיר אצבעות שכך יהיה ובקרוב אכתוב כתבה "למה כדאי לבנות מחשב בשנת 2018".

  הערה 1

  השאר תגובה

  Please enter your comment!
  Please enter your name here