מה זה LLC ואיך הגדרה זו מועילה לאוברקלוקינג

0

LLC,למה הוא נחוץ?

עד הפיתוח של הפיצר LLC, כאשר ביצענו אוברקלוקינג כולנו התמודדנו עם התופעה שנקראת "Vdroop" שהיא בעצם ירידה במתח של המעבד בזמן עלייה בשימוש במעבד. המערכת לא הצליחה לשמור על המתח שהגדרתם ידנית בביוס בצורה מושלמת, באוברקלוקינג היציבות הזאת היא חשובה מאוד,המתח של המעבד יורד מתחת לרמה הדרושה להתמודדות עם העלייה בשימוש במעבד וזה היה גורם לתופעת המסכים הכחולים בווינדוס, זה דבר מאוד מתסכל במיוחד לאחר שמצאתם את ההגדרות המתאימות לאוברקלוקינג לעבודה של 24/7.

דוגמה לאפקט שלילי של תופעת נפילות המתח: הגדרתם את המעבד שלכם לאוברקלוקינג של 5000MHz עם מתח של 1.3V למעבד, בזמן מנוחה המחשב שלכם עבד מצוין אבל אז בזמן בדיקת מאמץ עם שימוש של 100% במעבד המתח של המעבד ירד ל 1.27V או אפילו נמוך יותר מה שגרם למערכת שלכם להיות לא יציבה ואף לקרוס, פתרון אחד הוא להשתמש ביותר מתח גם בזמן מנוחה מה שגורם לצריכת חשמל מוגברת,עלייה בטמפרטורה וירידה בביצועים של המעבד עם הזמן.

כאן נכנס לתמונה הפיצ'ר שנקרא LLC, פיצ'ר זה מאפשר מתי שהמעבד דורש זאת לספק יותר מתח למעבד על מנת להבטיח מערכת יציבה יותר בזמן מאמץ(התוספת הזאת לא תהיה גבוהה בהרבה מהמתח שאתם הגדרתם בצורה ידנית) , אם אתם מחפשים אוברקלוקינג יציב אז שימוש בפיצ'ר הזה הוא הכרחי. אבל לפני שאתם הולכים להפעיל את הפיצ'ר הזה בביוס שלכם יש עוד כמה דברים שאתם צריכים לדעת.

רמות שונות של LLC

מכיון שלכל לוח אם יש מערכת אספקת חשמל שונה זה קשה ליצור הגדרה אחת שתתאים לכל הלוחות. יכול להיות מצב שללוח אחד הגדרה מסוימת תעבוד מצוין ולאחר פחות, שוק לוחות האם מורכב מלוחות המיועדים לשוק הנמוך-ביניים-גבוה , יש לוחות המיוצרים במיוחד לאוברקלוקינג. מצד שני על לוחות השוק הגבוה הגדרת LLC יכולה להביא לאספקת חשמל גבוהה ממה שהמעבד באמת צריך. מכיוון שכל לוח וכל מעבד יגיבו שונה להגדרת LLC זה מה שמקשה על יצירת הגדרה אחת שתתאים לכל הלוחות והמעבדים הקיימים. זו הסיבה שבביוס תראו כמה אפשרויות LLC , בחלק מהלוחות זה יבוא בצורה של אחוזים ובאחרים בצורה של מספרים(0%,25%,50%,75%,100% או מצב 1, מצב 2 , מצד 3, וכו').

בשביל להראות עד כמה זה קל להתמודד עם נפילת המתח בעזרת שימוש ב LLC השתמשנו במערכת רייזן 7 1700 שלנו עם לוח אם של ASUS Z370 Prime Pro, הגדרנו ידנית את המהירות של המעבד ל 3.825GHz עם מתח ידני של 1.3V ובהגדרות LLC בחרנו ברמה 3. בדקנו את יציבות המערכת עם התוכנה AIDA64 Extreme.

הגדרת הפיצ'ר בביוס
מתח בזמן מנוחה מול מתח בזמן מאמץ

כמו שאתם יכולים לראות בזמן מנוחה ההגדרה הידנית שלנו נשמרת אבל בזמן מאמץ כאשר המעבד צריך יותר מתח פה התפקיד של הגדרת LLC נכנס לפעולה ואתם יכולים לראות שבזמן מאמץ המעבד מקבל יותר חשמל מהלוח ולכן הוא לא קורס, ללא הגדרת LLC המחשב קרס לנו לא מעט פעמים בגלל נפילות המתח שדיברנו עליהם קודם לכן, אגב הגדרנו את הLLC על רמה 3 כי ברמה 1 גם ראינו קריסות אבל לא כמו במצב שהדרת הLLC בוטלה לחלוטין, עכשיו נשארת השאלה באיזה הגדרה אתם צריכים להשתמש על מנת לקבל אוברקלוקינג יציב?

LLC בפעולה: אל תגזימו עם השימוש בו

מציאת ההגדרה המתאימה למחשב שלכם זו מילת המפתח פה . בדקו איזו הגדרה עובדת הכי טוב עם המערכת שלכם, ברוב המקרים הגדרה של הLLC על רמה 1 עד 3 תספיק אבל לאלה שמבצעים אוברקלוקינג כבד יותר זה עלול שלא להספיק והם יצטרכו ללכת על הגדרה אגרסיבית יותר, זכרו לא להגזים עם המתח שאתם נותנים למעבד שלכם על מנת לא לגרום לירידה בביצועים שלו לאורך זמן, תוכלו למצוא בדף המוצר של כל מעבד עד לאן ניתן למתוח את החבל מבחינת המתח למעבד.

סיכום

כאשר אתם מבצעים אוברקלוקינג במיוחד כאשר אתם משתמשים במערכת שלכם עם אוברקלוקינג בשימוש ארוך טווח תמיד תפעילו את הגדרת הLLC בביוס שלכם, פיצ'ר זה ישפר את היציבות של המערכת שלכם. זכרנו להשתמש בפיצ'ר זה בתבונה ולא להפריז איתו, עקבו אחרי המתח של המעבד שלכם בזמן מאמץ ובדקו שהוא לא עובר את המקסימום המומלץ לאוברקלוקינג.

 

כל שאלה או עזרה עם אוברקלוקינג אתם מוזמנים לשאול כן או בדף הפייסבוק של האתר, נשמח לעמוד לשירותכם.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here