מחקר ראשוני מצא כי משחקי מחשב יכולים להיות יעילים עבור חולי סכיזופרניה

1

מדענים במכון הפסיכיאטריה, פסיכולוגיה ומדעי המוח (IoPPN) במכללת קינג בלונדון ואוניברסיטת רוהמפטון סיימו זה עתה מחקר "פיילוט" שעשוי ללמד חולי סכיזופרניה כיצד לשלוט בהזיות המילוליות שלהם.

המחקר, שפורסם בכתב העת Psychational Psychiatry וכותרתו "נוירופידבק בזמן אמת של fMRI לרגולציה של פעילות גירוס טמפורלית טובה יותר בחולים עם סכיזופרניה והזיות שמיעה: מחקר הוכחה לקונספט", שכלל 12 חולים שהוצבו במכשיר MRI והוצג בפניהם ספינת טילים ממוחשבת שמגיבה לחלק של המוח האחראי על הדיבור. הם הונחו להנחית בבטחה את ספינת הטילים, אך לא נאמר להם כיצד. נאמר להם רק "לפתח אסטרטגיות מנטליות משלהם כדי להזיז את ספינת הטילים."

ספינת הטילים סיפקה משוב חזותי לנושאים שהובילו אותם להאט את הפעילות בחלק של המוח, שמקורו בהזיות מילוליות. זה עבד כמו סוג של נוירופידבק כך שככל שהם הנמיכו את הקולות שלהם, הם הצליחו להנחית את הספינה.

המחקר לא רק סיפק תובנה עבור החוקרים, אלא גם נתן לנבדקים כלי שיוכלו להשתמש בו מחוץ לסביבה הקלינית.

"אנחנו מעודדים את הנבדקים שלנו להשתמש באותן אסטרטגיות שהם למדו בסורק ה – MRI גם בבית" אמרה ד"ר נטשה אורלוב ממכון IoPPN. "החולים יודעים מתי הקולות עומדים להתחיל – הם יכולים להרגיש את זה, אז אנחנו רוצים שהם מיד יתחילו בטיפול הזה על מנת להפחית את האפקט של ההתקף, או להפסיק אותו לחלוטין."

"למרבה הצער, אין לנו טיפולים יעילים עבור כל האנשים עם סכיזופרניה ששומעים קולות וזה נהדר כי מחקר חדשני זה מציע גישה חדשה לעזור לחולים עם סימפטומים מתמשכים."

מה שהחוקרים מצאו במהלך המחקר היה יותר ממה שהם ציפו. לאחר ארבעה ביקורים בלבד ב- MRI, המטופלים הצליחו לשלוט באזור זה של המוח ללא משחק הווידאו כמשוב.

"התוצאות של פיילוט זה הן מדהימות", ציין פרופ פול אלן מאוניברסיטת רוהמפטון. "אלה עדיין ימים ראשונים במחקר שלנו, עם זאת, מטופלים שהשתתפו במחקר הפיילוט אמרו לנו שהאימונים סייעו להם להרגיע את הקולות החיצוניים שלהם, כדי שיוכלו להפנים אותם יותר".

החוקרים מודים כי המחקר היה קטן ולא פורמלי למדי, שכן לא היתה לו קבוצת ביקורת. עם זאת, התוצאות עודדו את החוקרים ועכשיו הם מתכננים את הגדלת המחקר.

"כעת אנו מתכננים לערוך מחקר אקראי מבוקר כדי לבדוק את הטכניקה הזו במדגם גדול יותר", אמר אורלוב.

לקריאת המחקר במלואו היכנסו ללינק הבא

הערה 1

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here