ביקורת: MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC

0

הקדמה

כמו שכולם יודעים אינטל השיקה בשבוע שעבר את מעבדי הדור השמיני שלה ביחד עם לוחות האם בצ'יפסט החדש Z370. עם יותר ליבות המעבד 8700K הוא המתאים ביותר לאוברקלוקינג והמעבד שאנחנו בחרנו כמשתלם ביותר בדור הזה הוא מעבד הi5-8400 שמגיע עם 6 ליבות פיזיות ו6 לוגיות.

אם החלטתם על המעבד שתלכו עליו אז כל מה שנשאר לכם להחליט איזה לוח אם תקחו איתו,אולי הלוח של MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC הוא הלוח בשבילכם?על זה אנסה לענות בביקורת.

רצוי להסתכל אחורה ללוח מהסדרה הקודמת Z270 Pro Carbon על מנת לראות מה השתנה. החברה משתמשת באותו פתרון הספקת מתח למעבד עם 10 בקרים דיגיטליים, מקיף את הבקרים האלה גוף קירור מעודכן שמתאים לשם של הלוח,בפינה של הלוח יש את חיבור 8 הפינים של המעבד אבל בשונה מהגרסה הקודמת יותר קשה להגיע אליו בגרסה החדשה.

בזמן שהחברות המתחרות מספקות הרבה חיבורי מאווררים בקרבת הסוקט של המעבד MSI הסתפקה בחיבורים הבאים,חיבור 4 פינים,חיבור למשאבה של קירור מים,וחיבור נוסף למאוורר,אנחנו רצינו יותר חיבורים קרובים למעבד אבל הסתפקנו ב4 חיבורי 4 פינים שמפוזרים על כל הלוח.

מבחינת חיבורי RGB החברה סיפקה את מה שכולם(לא באמת כולם) רוצים והלכה אחרי טרנד הRGB עם 2 חיברים 5050 RGB שמספקים 12V,חיבור יחיד של WS2812B ובנוסף חיבור RGB מיוחד למוצרים של החברה(MSI)

בגזרת חיבורי USB יש לנו 2 חיבורי USB3.0 למרות שכמו שהזכרנו בעבר היינו רוצים לראות חיבורי USB 3.1 מסוג C על לוחות שמחירם קרוב או גבוה מ200 דולר,ככל שיותר חברות המיצרות לוחות אם ישימו את החיבורים האלה כך זה יגרום ליצרניות המארזים להתאים את עצמם לסטנדרט החדש והמהיר יותר.

MSI חילקה את חיבורי הסאטה על מנת לאפשר סידור כבלים טוב יותר. קבוצה של ארבע חיבורים שמחולקים ל2,החלק השני של החיבורים נמצא בקצה השמאלי של הלוח והם פונים כלפי מעלה.

חשוב לציין שאם אתם מחברים 2 כונני M.2 אתם לא תוכלו להשתמש בחיבורי SATA מספר 5 ו6 , אין להאשים את יצרניות הלוחות אלא כך אינטל בנו את הצ'יפסט החדש.

MSI השתמשו בחיבורי PCIe X16 מחוזקים ויש מרווח גדול בניהם,השימוש בחיבורי SATA מסובבים מונע מצבים של כרטיסי מסך ארוכים שמפריעים לכבלים. הלוח מגיע עם שלושה חיבורי PCIe x1 כאשר אחד מהם נתפס על ידי כרטיס הרשת שמגיע ככרטיס נפרד מהלוח.

הכרטיס האלחוטי משולב בלוטות והוא דורש חיבור USB2.0 . ללוח הזה יש גרסה שמגיעה ללא הכרטיס רשת והוא עולה 10 דולר פחות מהלוח הזה,MSI בחרה באופציה הזאת על מנת לחסוך בעלויות של יצור לוח עם מבנה שונה.

כמובן שבגלל המחיר הנמוך יחסית של הלוח חלק מהפיצ'רים שקיימים בלוחות היקרים יותר לא קיימים פה,למשל אין את מסך הLCD שמראה על שלבי האתחול של המחשב ומודיע על בעיות באתחולו או כפתורי הפעלה והפעלה מחדש על הלוח עצמו ועוד פיצ'ר שנמצא בלוחות היקרים הוא כפתור איפוס הביוס החלק האחורי של הלוח.

בחלק האחורי כמו שניתן לראות בתמונה MSI שמרה על מבנה די פשוט עם חיבורי USB 3.1 דור 2, חיבור ת'נדרבולט לא קיים בלוח הזה.

אינטל היא ספקית חיבור האינטרנט(Ethernet) ללוח חיבורי DisplayPort ו HDMI.

מבחינת הביוס של הלוח הדברים דומים מאוד ללוחות הקודמים של החברה אבל הם פתרו דבר אחד וזה דרך הכניסה למסך עדכון הביוס,על ידי לחיצה על קונטרול+F5.

אוברקלוקינג אוטומטי גם קיים בביוס עם כמה פרופילים שMSI בנתה בעצמה,עם 5.4GHZ למעבד i7 ו4.7 למעבדי i3 עם ליבה פתוחה,לדעתנו MSI טיפה אופטימיים ואנחנו מאחלים בהצלחה למי שינסה להשיג את האוברקלוקינג של 5.4GHZ.

מפרט המחשב לבדיקה

מעבד – : Intel Core i7 8700K

לוח אם – MSI Z370 GAMING PRO CARBON AC

קירור –  Corsair H115i GT

זיכרון – Corsair Dominator Platinum (2x8GB) 3200MHz

כרטיס מסך – NVIDIA GeForce GTX 1080

אחסון –  Samsung 950 Pro 256GB

אחסון שני – – SATA6G Drive: Corsair Force LS 240GB

אחסון שלישי –  M.2 Drive: Intel 750 400GB U.2

מארז –  Corsair Obsidian 900D

ספק –  Corsair RM1000

מערכת הפעלה – Microsoft Windows 10

ביצועי מעבד

בדיקות זיכרון

ביצועי משחקים

המשחקים נבדקו עם הכרטיס GTX1080

צריכת חשמל

למה הלוח של MSI צורך פחות חשמל מהלוח של AORUS? אחרי בדיקה מתברר שהלוח של MSI נותן טיפה פחות מתח למעבד למרות שקבענו אותו על 1.25V ופה נראה שמסתתר ההבדל.

ביצועים של אחסון

סיכום

הלוח של MSI יקר בסביבות ה60 יורו מהלוח הזול ביותר של הדור השמיני מבית אינטל ובשביל התוספת הזאת אתם מקבלים,קירור טוב יותר לVRM,סאונד משופר,תמיכה בSLI,שני חיבורי M.2 עם גוף קירור ייעודי,חיבורי PCIe מחוזקים,USB 3.1,חיבור אינטרנט של אינטל,כרטיס רשת אלחוטי עם בלוטות' וכמובן תאורת RGB.

בשורה התחתונה: למרות שהלוחות של צ'יפסט Z370 יקרים יותר מהדור הקודם של הלוחות Z270 , כל מי שמחפש לוח במחיר ביניים למעבדי הדור השמיני של אינטל לא יתאכזב מהלוח MSI Carbon AC.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here