מדריכים

מדריך לביצוע אוברקלוקינג לכרטיס מסך (איך להוציא יותר ביצועים מכרטיס המסך שלכם)

ביצוע אוברקלוקינג הוא באחריות המשתמש בלבד, כל פגם או בעיה במהלך התהליך באחריות המבצע ואין לראות במערכת האתר כאחראית לנזק שעלול להיגרם. 

מה זה אוברקלוקינג?

לפני שנתחיל במדריך אתן הסבר קל על מה זה אוברקלוקינג, בעצם על ידי אוברקלוקינג אתם מעלים את מהירות הליבה והזיכרון של כרטיס המסך שלכם ועל ידי זה אתם תקבלו ביצועים טובים יותר זה ככה בקצרה ועל קצה המזלג.

הכלים לביצוע:

יש להוריד שתי תוכנות לביצוע האוברקלוקינג ובדיקת יציבות של המערכת לאחר מכן.

התוכנה הראשונה והחשובה ביותר היא MSI Afterburner עם התוכנה הזאת מבצעים את האוברקלוקינג, קישור להורדה ניתן למצוא כאן.

התוכנה השנייה שנקראת Heaven Benchmark ניתן להוריד בקישור הבא, באמצעות התוכנה נבצע בדיקת מאמץ לכרטיס המסך בשביל לזהות בעיות שנוצרות בגלל אוברקלוקינג לא יציב ומוגזם לכרטיס שלכם.

ביצוע אוברקלוקינג:

הגענו לשלב לשמו התכנסנו, האוברקלוקינג ואיך לבצע אותו. המדריך ילווה בתמונות שיעזרו לכם לעשות את זה בקלות ובלי הרבה הסתבכות עם התוכנה שלפעמים נראית מאיימת למשתמש החדש.

המסך הראשי של התוכנה:

MSI-Afterburner

נראה מאיים?אל דאגה בשביל זה אני פה!

השלב הראשון הוא להיכנס להגדרות של התוכנה ולשנות כמה הגדרות בשביל לאפשר אוברקלוקינג לכרטיס שלכם.

כניסה להגדרות על ידי לחיצה על הכפתור המסומן בצהוב:

ככה יראה חלון ההגדרות של התכנה:

שנו את ההגדרות שיראו כמו בתמונה למעלה.

לחצו על OK ועכשיו נעבור לשלב האוברקלוקינג:

בתמונה שלפניכם סימנתי באדום מה מעניין אותנו בתמונה ומה אנחנו צריכים לשנות, כל ההגדרות הנוספות שקיימות בתוכנה לא רלוונטיות למדריך הזה:

נתחיל עם הגדרת Power Limit ההגדרה הזאת חשובה על מנת לתת לנו קצת יותר הספק חשמל לכרטיס ובעצם גם יגדיל את המתח שליבת הכרטיס תקבל, על ידי זה נוכל לעשות אוברקלוקינג גבוה יותר, אני ממליץ לשנות את ההגדרה ל102 אבל ניתן גם קצת יותר אם אתם לא מצליחים לבצע אוברקלוקינג.

הגדרת הCore Clock נותנת לנו בעצם מהירות שעון גדולה יותר לליבה של הכרטיס שלנו, פה מומלץ לנסות להגדיל כל פעם ב50MHZ ואז לבדוק את היציבות של הכרטיס(תכף נגיע לזה).

הגדרת הMemory Clock כשמה כן היא, אתם בעצם מגדילים את מהירות הזיכרון של הכרטיס,כאן אתם יכולים לנסות לעלות ב100MHZ כל פעם כי בדרך כלל יותר קל לעשות לזיכרון אוברקלוקינג גדול ביחס למהירות הליבה ששם אנחנו טיפה יותר מוגבלים.

Fan Speed זה גם משהו שאני ממליץ לשנות מאוטומטי לידני ואז להגדיר אותו על 60 אחוז ומעלה.

לאחר שאתם מסיימים לעשות את השינויים יש ללחוץ על כפתור V על מנת להחיל את הגדרות האוברקלוקינג שלכם, חשוב לציין שאם לאחר שהחלתם את ההגדרות אתם רואים פסים מוזרים על המסך או שהמחשב נתקע אז לא לדאוג פשוט תפעילו מחדש את המחשב או במקרה שניתן אפסו את ההגדרות של התוכנה על ידי הכפתור הסמוך ל V.

בדיקת מאמץ:​

סיימתם את שלב האוברקלוקינג. עכשיו הגענו לשלב בדיקת המאמץ שבו אתם בודקים האם ההגדרות שבחרתם מתאימות לכרטיס שלכם ולא יוצרות בעיות כמו קריסת משחקים או תקיעת המחשב, את שלב בדיקת המאמץ ניתן לעשות בזמן האוברקלוקינג ועם כל עלייה של 50MHz במהירות הליבה (שפי שהסברתי קודם) וכל עלייה של 100MHz במהירות הזיכרון.

התקינו את התוכנה השנייה שהבאתי לכם בתחילת המדריך, לאחר ההתקנה הפעילו את התוכנה דרך קיצור דרך שנוצר על שולחן העבודה וזה מה שתקבלו:

הגדירו את התוכנה כמו בתמונה למעלה (אם יש לכם מסך עם רזולוציה אחרת הגדירו אותה בהתאם) לאחר שהגדרתם לחצו על RUN ואז תקבלו את המסך הבא :

Heaven Benchmark 4.0

תנו לתוכנה לרוץ כמה שניות, אם התוכנה לא נתקעת או מציגה כל מיני פסים או צבעים מוזרים על המסך ניתן להתקדם לשלב הבא שבודק עד כמה השתפרו הביצועים של הכרטיס בעקבות האוברקלוקינג, לחצו על הכפתור Benchmark (סימנתי אותו באדום) ותנו לבדיקה לרוץ עד הסוף, בסוף הבדיקה תקבלו תוצאה שאותה תוכלו להשוות לתוצאה שהתקבלה במהירות ברירת המחדל של הכרטיס. (רצוי להריץ בדיקה לפני ביצוע אוברקלוקינג על מנת להשוות את התוצאה לאחר ביצוע אוברקלוקינג ולהבין עד כמה התהליך שיפר את ביצועי כרטיס המסך).

תוצאה לפני ביצוע אוברקלוקינג
תוצאה לאחר אוברקלוקינג של 120Mhz לליבת כרטיס המסך.
תוצאה לאחר אוברקלוקינג של 120Mhz לליבת כרטיס המסך + אוברקלוקינג של 350Mhz לזיכרון.
מבחן ביצועים למשחק פורמולה 1 2018 ללא אוברקלוקינג.
מבחן ביצועים למשחק פורמולה 1 2018 לאחר אוברקלוקינג של 120Mhz לליבה הגרפית + 350Mhz לזיכרון.

אם עבדתם על פי המדריך אתם אמורים לקבל תוצאות יפות אבל וזה אבל גדול,  לא כל כרטיס GT 210 שתעשו לו אוברקלוקינג יהפוך לכרטיס ברמה של GTX1060, זה פשוט לא עובד ככה, כל כרטיס הוא שונה אפילו אם הוא זהה לחלוטין לכרטיס של החבר שלכם (דגם הכרטיס), בסופו של דבר הכל תלוי באיכות הסיליקון של ליבת כרטיס המסך שלכם.

לאחר שעשיתם אוברקלוקינג לכרטיס המסך שלכם שתפו אותנו בתוצאה של לפני ואחרי ואם יש לכם שאלות, הערות או הצעות לשיפור המדריך אנא אל תהססו ושתפו אותנו.

בהצלחה!

יאיר צרפתי

מייסד האתר והעורך הראשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button