חדשות טכנולוגיה

מידע חדש על מעבדי הדור הבא של אינטל

בכנס שערכה אינטל על ארכיטקטורת המעבדים העתידיים שלה, נתנה החברה מבט ראשון על מעבדי הדור הבא שלה בנוסף למידע על כרטיס המסך הייעודי שלה – שניהם מבטיחים ביצועים גבוהים עם צריכת חשמל נמוכה יותר.

מוצרים אלה חשובים במיוחד עבור אינטל, מכמה סיבות. לאחרונה, אינטל נאלצת להתמודד מול AMD בתחרות גוברת בתחום המעבדים; מבחינת תהליך ייצור, AMD מקדימה את אינטל, ובמקרים רבים הביצועים של מעבדי AMD למחשבים ניידים עולים על הביצועים של מעבד אינטל. אינטל גם עומדת בפני לחץ מצד ARM, החברה מתחילה לנגוס בשליטתה של אינטל בתחום המחשוב, כאשר חברות גדולות כמו מיקרוסופט, סמסונג ואפל מתחילות להציע מחשבים המבוססים על שבבי ARM.

וכמובן שאי אפשר לשכוח את ההודעה של אינטל על כך שהיא דוחה את השחרור של מעבדי 7 ננומטר לפחות עד 2022. אינטל זקוקה להצלחה גדולה בסתיו הקרוב, בכדי להראות לשותפותיה ולצרכניה כאחד מדוע צריך לקחת אותה ברצינות בעולם המעבדים.

מעבדי הדור ה-11 של אינטל הם הניסיון של אינטל להשיב מלחמה אל מול התחרות הגוברת. הם מופעלים על ידי ארכיטקטורת Willow Cove החדשה, אינטל מבטיחה שדרוג משמעותי לעומת מעבדי הדור ה-10.

המעבר לתהליך ייצור של 10 ננומטר מבטיח מהירויות שעון גבוהות יותר עם צריכת חשמל פחותה משמעותית. פירוש הדבר שאינטל תוכל להציע שיפור גדול בביצועים באותן רמות מתח כמו שבבי Ice Lake או להציע מהירויות זהות למעבדי הדור הנוכחי תוך הפחתת צריכת החשמל.

מעבדי הדור הבא יתמכו במגוון תקנים חדשים, כולל Thunderbolt 4, USB 4, תמיכה בזיכרונות DDR5 במהירות של עד 5400 מגה הרץ (בנוסף ל-DDR4 במהירות של עד 3200 מגה הרץ ו-LPDDR4X במהירות של עד 4767 מגה הרץ) ותמיכה בהתקן PCI אקספרס 4.0.

הליבה הגרפית החדשה של אינטל תעשה הופעת בכורה במעבדי טייגר לייק, החברה מבטיחה לספק שיפור משמעותי בביצועים וצריכת החשמל לעומת הליבה הגרפית שנמצאת במעבדי הדור העשירי.

אינטל הציגה משחקי טריפל A מודרניים כמו PUBG, Grid, Doom Eternal, ו-Battlefield V הפועלים בצורה חלקה ברזולוציה של 1080p על הליבה הגרפית המשולבת מסוג Xe-LP.

אינטל מבטיחה ביצועי תצוגה טובים יותר ושיפור בביצועים ליוצרי תוכן, עם בתמיכה ברזולוציית 8K עם HDR10 ופנלים של Dolby vision, קצב רענון של עד 360 הרץ וביצועים טובים עד פי שניים בהצפנה ופענוח וידאו.

אבל הליבה הגרפית מסוג Xe-LP היא רק חלק מהאסטרטגיה הגרפית של אינטל. החברה הציעה עדכון גם בנוגע לגרסה החזקה יותר של הארכיטקטורה הגרפית שלה, עם הדגמה שהציגה את כישורי קידוד הווידאו של הליבה הגרפית מסוג Xe-HP. אינטל הכריזה על מיקרו-ארכיטקטורה גרפית נוספת: Xe-HPG, שתתמקד ספציפית במשחקים ועשויה לייצג את הכניסה הראשונה של אינטל לתחרות פעילה מול AMD ו-Nvidia בעולם כרטיסי מסך המיועדים למשחקים. הליבה החדשה תציע תמיכה בניתוב קרניים (Ray tracing) והיא צפויה להגיע לשוק בשנה הבאה.

אינטל הכריזה שהיא מתחילה בייצור של כרטיס המסך ייעודי המבוסס על הליבה הגרפית Xe-LP, הוא צפוי להגיע לשוק מאוחר יותר השנה. כרטיס זה לא אמור לספק ביצועים פורצי דרך, הוא למעשה כרטיס מסך חיצוני המכיל בתוכו את הליבה הגרפית שאינטל תשלב במעבדי Tiger Lake. מדובר יותר בהצהרת כוונות של אינטל מאשר הדבר הגדול הבא בתחום הגרפיקה הממוחשבת.

לבסוף, אינטל הציגה את מפת הדרכים שלה לשנת 2021. אחרי מעבדי Tiger Lake יגיעו מעבדים המבוססים על מיקרו-ארכיטקטורה בשם Golden Cove המיוצרת בתהליך ייצור 10 ננומטר. אינטל מבטיחה שיפור נוסף בביצועים, שיפורים בבינה המלאכותית ורשתות 5G ושיפור האבטחה של המעבדים.

יאיר צרפתי

מייסד האתר והעורך הראשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button