ביקורותלוחות אם

סקירה: ASRock Z490 Steel Legend

אינטל השיקה את מעבדי הדור העשירי ויחד איתם השיקה את ערכת השבבים Z490 ותושבת חדשה בשם LGA1200, מה שאומר, לוחות אם חדשים. אסרוק שלחה אלינו את הלוח Z490 Steel Legend המיועד לשוק הביניים לסקירה.

מעבדי הדור העשירי של אינטל מגיעים עם יותר ליבות ומהירות גבוהה יותר, וכתוצאה מכך צריכת החשמל ופליטת החום עלתה.

הלוח של אסרוק מגיע עם תכנון מעגלי כוח בן 10 (8+2) שלבים עם הספק של 50 אמפר למעגל וגוף קירור עשוי אלומיניום לפיזור החום.

שמע

השמע שיוצא מהלוח הזה מאוד ברור, אסרוק השתמשה בערכת השבבים ALC1200 יחד עם שקעי שמע מצופים זהב בפאנל האחורי לחיבור טוב  יותר. את הלוח בדקתי עם אוזניות גיימינג של חברה מוכרת, רמקוליים שולחניים איכותיים ובסך הכל הכללי נהנתי ממה ששמעתי. האומנם לא מדובר בכרטיס הקול המתקדם ביותר אבל בשביל משחקים, מוזיקה וסרטים הוא בהחלט עשה את העבודה.

זיכרון

Z490 steel legend תומך בזיכרון DDR4 בנפח מקסימלי של 128GB.

מעבדי הדור העשירי של אינטל תומכים במהירות זיכרון של 2933 מגה-הרץ, אך יצרני הלוחות מציעים מהירויות גבוהות יותר באמצעות אוברקלוקינג ותמיכה ב-XMP, הלוח של אסרוק תומך במהירות מקסימלית של 4266 מגה-הרץ באוברקלוקינג.

אנחנו הצלחנו לבצע אוברקלוקינג של קיט הזיכרונות שברשותנו דרך הביוס. הצלחנו לעלות את תדר הזיכרונות מ-3000 מגה-הרץ ל-3600 מגה-הרץ.

אחסון

הלוח תומך ב-6 יציאות SATA 3 במהירות מקסימלית של 6 ג'יגה-ביט לשנייה.

הלוח מגיע עם 4 חיבורי M.2.

החיבור העליון והתחתון ביותר הם חיבורי M.2 מסוג NVME המבוססים על התקן PCIe במהירות X4, הם מגיעים עם גוף קירור עשוי אלומיניום.

החיבור האמצעי (סמוך לסוללת הביוס) מיועד לחיבור מתאם WIFI.

בלוח תמצאו חיבור נוסף, אסרוק קראה לו Hyper M.2 והוא תומך בהתקן PCIe דור 4 שבשלב זה לא ניתן להשתמש בו בגלל שמעבדי הדור העשירי של אינטל לא תומכים בהתקן זה (ניתן להשתמש בו כחיבור M.2 רגיל).

פאנל אחורי

בפאנל האחורי תמצאו חיבור אתרנט במהירות 2.5 ג'יגה-ביט לשנייה מסוג Dragon RTL 8125BG, שני חיבורי USB 3.2 GEN 1 במהירות מקסימלית של 5 ג'יגה-ביט לשנייה, שני חיבורי USB 3.2 GEN 2 במהירות מקסימלית של 10 ג'יגה-ביט לשנייה, אחד מהם מסוג C והשני הוא חיבור USB A. בנוסף תמצאו חיבור HDMI, חיבור DISPLAY PORT ומחבר PS2 לחיבור מקלדות ועכברים.

הפחית של הפאנל האחורי מגיעה מורכבת להתקנה קלה יותר של הלוח למארז שלכם.

חריצי PCI אקספרס

הלוח מגיע עם 5 חריצי PCIe, שניים מהם תומכים בהתקן PCIe 3 במהירות 16x, אם משתמשים רק בחיבור אחד אז המהירות תעמוד על 16x, אם משתמשים בשניים במקביל אז אחד יעבוד במהירות 16x והשני במהירות 4x. החריץ העליון ביותר מחוזק באמצעות מתכת לשמירה על החריץ מכרטיסי מסך כבדים. בנוסף, הוא תומך בדור הרביעי של PCI אקספרס.

בנוסף תמצאו 3 חריצי PCI אקספרס מקוצרים במהירות 1x.

אוברקלוקינג

השתמשנו במעבד i5-10600k שמגיע עם מהירות ברירת מחדל של 4.5 גיגה-הרץ בכל הליבות, הצלחנו לבצע אוברקלוקינג יציב למהירות 5.0 גיגה-הרץ כאשר את המתח של המעבד העלנו ל-1.35 וולט.

סיכום

אפשר לומר שנהנתי מהזמן שלי עם הלוח, לא מצאתי שום בעיה קריטית שמונעת ממני להמליץ עליו לאנשים שמחפשים לוח אם לא יקר במיוחד שמציע את כל מה שצריך המשתמש הממוצע ולא רק. גם גיימרים יכולים לקחת אותו בחשבון, הוא מציע חיבור אתרנט במהירות 2.5 ג'יגה-ביט לשנייה, כרטיס קול לא רע בכלל, שני חיבורי אחסון מהירים מסוג NVMe ותכנון לא רע המאפשר ביצוע אוברקלוקינג מכובד למעבדים התומכים.

לסיכום, יש לא מעט אפשרויות בטווח המחירים הזה, אבל הלוח של אסרוק כן מגיע עם ערך מוסף בדמות תמיכה ב-PCIe דור 4 שאולי ניתן יהיה לנצלו בשלב מאוחר יותר וחיבור ייעודי למתאם WiFi. אני בהחלט אמליץ לכם לקחת את הלוח הזה בחשבון אם אתם חושבים על בניית מחשב חדש בקרוב.

Asrock z490 steel legend

ביצועים - 85%
תכונות - 86%
מראה - 85%
מחיר - 75%

83%

User Rating: Be the first one !

יאיר צרפתי

מייסד האתר והעורך הראשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button