מדע

מדענים גילו לראשונה בעל חיים רב-תאי שאינו זקוק לחמצן כדי לשרוד

נשימת חמצן נתפסת כמאפיין בסיסי של בעלי חיים רב-תאיים, אך מצאנו לפחות אחד שאינו יכול לעשות את זה.

מדענים גילו טפיל רב-תאי דמוי מדוזה שהוא לא נושם, למעשה הוא חי את חייו לחלוטין ללא תלות בחמצן.

עד כה חשבו כי כל הצמחים ובעלי החיים משתמשים בחמצן כדי לייצר דלק הנקרא אדנוזין טריפוספט (ATP), המניע תהליכים תאיים. הייצור של ה- ATP מחמצן מתרחש במבנים הנקראים מיטוכונדריה.

לכל מיטוכונדריון יש גנום זעיר משלו בנוסף לגנום הראשי בגרעין התא. אך כאשר הצוות של פרופ' דורותה הושון-פופקו מאוניברסיטת תל-אביב סרקו את רצף ה- DNA של הטפיל Henneguya salminicola, הקשור למדוזות, הם חשבו שטעו כיוון שהם לא מצאו DNA מיטוכונדריאלי בכלל.

מחקרים נוספים אישרו את הממצא. כאשר הצוות הכתים את הטפיל בצבע זורח כחול הנצמד ל- DNA, לא נראה DNA בתאים מחוץ לגרעין התא. לשם השוואה, כאשר הם הכתימו טפיל אחר בעל קרבה לטפיל המדובר, נקודות כחולות התואמות לגנום המיטוכונדריאלי נראו מחוץ לגרעין התא.

אז בעוד שלתאי H. salminicola יש מבנים שנראים כמו מיטוכונדריה, הם לא יכולים לייצר את האנזימים הדרושים בכדי להשתמש בחמצן לייצור ATP.

המשמעות היא ש- H. salminicola היא חיה רב-תאית שיכולה לשרוד לחלוטין ללא חמצן. "יש המון בעלי חיים שיכולים להתקיים ללא חמצן במשך תקופות ממושכות, אבל שום בעל חיים לא יכולים לעבור את כל מחזור החיים ללא חמצן," אמר ניק ליין מאוניברסיטת קולג' בלונדון.

איננו יודעים מדוע הטפיל איבד את היכולת הזו בזמן שכל קרובי משפחתו שזיהינו משתמשים בחמצן.

למרות שהטפיל אינו מזיק לבני אדם, הוא מהווה בעיה מרכזית עבור מגדלי הדגים מכיוון שהוא יוצר כתמים לבנים מכוערים בבשרם של דגים נגועים.

מקור
pnas

יאיר צרפתי

מייסד האתר והעורך הראשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button