מדע

מדענים: נגיף הקורונה לא עובר מוטציה במהירות

על פי מדענים החוקרים מקרוב את הקוד הגנטי של הפתוגן החדש, היציבות היחסית מרמזת כי הנגיף לא צפוי להפוך מסוכן יותר או פחות ככל שהוא מתפשט, מדובר בחדשות טובות עבור החוקרים שעובדים על חיסון שיחזיק לאורך זמן.

כל הנגיפים מתפתחים לאורך זמן, עוברים מוטציות כאשר הם משתכפלים בתאים של המארח בצורה שונה מהמקור במספרים אדירים ואז מתפשטים באוכלוסייה. עם זאת, לנגיף קורונה יש מנגנון תיקון שגיאות המפחית את "שיעור השגיאות" ואת קצב המוטציה. על פי המדענים, הנגיף נראה זהה בכל מקום שבו הוא הופיע ואין שום הוכחה לכך שזנים מסוימים של הנגיף קטלניים יותר מאחרים.

SARS-CoV-2, הנגיף הגורם למחלה covid-19, דומה לנגיף קורונה שנמצא בעטלפים. הוא עבר לבן אדם בשנה שעברה בווהאן שבסין, ככל הנראה דרך מין ביניים – אולי דרך פנגולין – דוב נמלים שנמצא בסכנת הכחדה.

מדענים בוחנים כעת יותר מאלף דגימות שונות של הנגיף, כך אמר ל"וושינגטון פוסט ", פיטר תילן, גנטיקאי מולקולרי במעבדה לפיזיקה יישומית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

ישנם רק כארבעה עד עשרה הבדלים גנטיים בין הזנים שהדביקו אנשים בארה"ב לבין הנגיף המקורי שהתפשט בווהאן.

"זה מספר קטן יחסית של מוטציות לנגיף שעבר דרך מספר גדול של אנשים," אמר תילן. "בנקודה זו, שיעור המוטציה של הנגיף רומז כי החיסון שיפותח ל – SARS-CoV-2 יהיה חיסון בודד, ולא חיסון חדש כל שנה כמו החיסון נגד שפעת."

הוא יהיה יותר דומה לחיסון נגד חצבת או אבעבועות רוח – דבר שיעניק חסינות למשך זמן רב.

מספר חיסונים נגד covid19 נמצאים בפיתוח, אך מומחים מעריכים כי יקח לפחות שנה עד 18 חודשים עד שהוא יהיה זמין.

שני וירולוגים נוספים, סטנלי פרלמן מאוניברסיטת איווה ובנג'מין נוימן מאוניברסיטת A&M בטקסס, אמרו לוושינגטון פוסט כי הנגיף נראה יציב יחסית.

פרלמן אמר כי "הנגיף לא השתנה במידה משמעותית."

"בשלב זה יש רק זן אחד. אם הנגיף יהיה איתנו בעוד שנה, בשלב זה אולי יהיה לנו קצת גיוון," אמר נוימן.

נוימן הציג את ההבדלים בין נגיף הקורונה לשפעת.

"לשפעת יש טריק אחד בשרוול שאין לנגיף הקורונה – הגנום של נגיף השפעת מחולק למספר מקטעים נפרדים, כל אחד מהם מקודד לגן מסוים. כששני נגיפי שפעת נמצאים באותו תא, הם יכולים להחליף חלקים מסוימים, ובאופן פוטנציאלי ליצור שילוב חדש באופן מיידי – כך נוצר נגיף שפעת החזירים H1N1, אמר נוימן.

יתכן שמוטציה קטנה בנגיף יכולה להשפיע בצורה משמעותית על התוצאה הקלינית של covid19, אומרים המומחים. ידוע שזה קורה עם וירוסים אחרים. אבל אין שום סימן שזה קורה עם וירוס הקורונה.

שיעורי התמותה בדרמטיים באיטליה, למשל, נובעים ככל הנראה מגורמים מצביים – אוכלוסיה מבוגרת, בתי חולים עמוסים ומחסור במכונות הנשמה – ולא מהבדל כלשהו בפתוגן עצמו.

"עד כה אין לנו שום ראיות שקושרות זן מסוים של הנגיף לחומרת המחלה", אמר תילן. "נכון לעכשיו, סביר להניח שהחומרת המחלה מונעת על ידי גורמים אחרים."

אף על פי שצוות מדענים אחר הציע מוקדם יותר השנה כי יתכנו שני זנים נבדלים של הנגיף עם רמות שונות של חומרת מחלה, ההשערה הזו לא אומצה על ידי הקהילה המדעית.

מקור
washingtonpost

יאיר צרפתי

מייסד האתר והעורך הראשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button