מדע

מחקר: כמות האבק באטמוספירה גדולה מכפי שחשבנו

אבק הוא מרכיב מרכזי במערכת האקלים של כדור הארץ. כאשר הוא מקיים אינטראקציה עם עננים, אוקיינוסים וקרינת השמש, יש לו השפעה כוללת על מערכות החיים של כוכב הלכת שלנו, והוא משפיע על כל דבר, החל ממזג האוויר וגשם ועד התחממות כדור הארץ.

ישנם שני סוגים של אבק באטמוספירה, שניהם מובלים לשם על ידי רוחות במהירות גבוהה באזורים יבשים. אבק דק נוטה לקרר מכיוון שהוא מפזר את אור השמש, כמו העננים. אבק גס, שגודלו גדול יותר ומקורו במקומות כמו מדבר סהרה, נוטה לחמם את האטמוספירה, בדומה לגזי חממה.

על מנת לדעת עד כמה האבק משפיע על מערכת האקלים של כדור הארץ, חשוב מאוד שנדע כמה אבק גס נמצא באטמוספירה.

כעת מדענים מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA) מדווחים כי יש פי 4 יותר אבק גס באטמוספירה של כדור הארץ מאשר הכמות המוערכת שמשתמשים בה במודלים אקלימיים. הממצאים שלהם פורסמו בכתב העת Science Advances.

החוקרים גילו כי האטמוספירה של כדור הארץ מכילה 17 מיליון טון מטרי של אבק גס.

"כדי לייצג כראוי את ההשפעה של האבק בכללותו על מערכת כדור הארץ, מודלי האקלים חייבים לכלול את הכמות המדויקת של אבק גס באטמוספירה"

חלקיקי אבק גסים מחממים את כל מערכת האקלים של כדור הארץ על ידי ספיגת הקרינה הנכנסת מהשמש וגם על קרינה היוצאת מעל פני השטח של כדור הארץ. חלקיקים אלה יכולים להשפיע על היציבות ועל הזרימה באטמוספירה של כדור הארץ, שעשויים להשפיע על תופעות אטמוספריות כמו הוריקנים.

בנוסף, החוקרים מצאו כי אבק גס עוזב את האטמוספירה פחות מהר ממה שחוזים מודלי אקלים שנמצאים כיום בשימוש. לאוויר יש נטייה להסתובב בצורה סוערת יותר כאשר קיים אבק. במקרה של מדבר סהרה, אוויר ואבק מתערבבים בצורה שדוחפת את האבק כלפי מעלה ויוצרים יכולת התנגדות לכוח המשיכה שמשאירה את האבק באוויר הרבה יותר זמן.

הממצאים מראים גם כי מכיוון שחלקיקי האבק נשארים באטמוספירה זמן רב יותר, הם בסופו של דבר נעים רחוק יותר מהמקור שלהם מכפי שחזו מודלי האקלים או הוסברו על ידי תיאוריות עכשוויות. למשל חלקיקי אבק שמקורם בסהרה יכולים לנוע אלפי קילומטרים (מייל במקור) באטמוספירה, ולהגיע עד האיים הקריביים וארצות הברית.

כאשר אבק מדברי מסיים את דרכו באוקיינוסים, הוא עשוי לעורר את הפריון של מערכות אקולוגיות ימיות ולהגדיל את כמות הפחמן הדו-חמצני שנספג באוקיינוסים.

בשל האופן בו אבק גס מקיים אינטראקציה עם אנרגיית השמש ועננים, הוא יכול להשפיע בעיקר על עיתוי המשקעים, כמו גם על כמות הגשם.

"מודלי אקלים הם כלי חשוב מאוד עבור מדענים, אך כאשר הם מפספסים לרוב את כמות האבק הגס באטמוספירה, הם ממעיטים בערך שיש לאבק מסוג זה על היבטים קריטיים של החיים בכדור הארץ, כגון כמויות המשקעים, כיסוי עננים, מערכות אקולוגיות של האוקיאנוס וטמפרטורה גלובלית."

מקור
sciencemagphys

יאיר צרפתי

מייסד האתר והעורך הראשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button