ביקורותמסכים

ביקורת מסך LG 27GL850-B

מסך IPS מרשים במחיר אטרקטיבי

הקדמה

ישנו דיון סוער ובלתי פוסק לגבי כל אספקט בעולם המחשוב. באופן די מפתיע – הרבה אנשים מתעלמים מדבר אחד, שלדעתנו מאוד חשוב – המסך. הרי בסופו של דבר, את רוב (אם לא כל) יומנו אנו מבלים מולו. ה"התעלמות" הזו לא מוגבלת רק למשתמשים – נראה כי גם יצרני המסכים לא ממש מנסים לקדם טכנולוגיות, וקצב ההתקדמות די איטי.

לאחר חיפוש נרחב אחרי המאפיינים ה"מושלמים", הגענו לרשימה הבאה של דרישות מהמסך (אנו משתמשים במסך למשחקים ולעבודה, בנוסף יש לציין כי אלו הדרישות שלנו, ובסופו של יום, לכל אחד יש דרישות אחרות):

 1. גודל של 27 אינץ.
 2. קצב רענון של 144 הרץ לפחות.
 3. רזולוציה של 2k (2560×1440).
 4. זווית צפייה של 178 מעלות.
 5. איכות צבע גבוהה ככל הניתן.
 6. זמן תגובה (אפור לאפור) מתחת ל-4 מ"ש.
 7. לא כעור (אמנם זה חביב למשחקים, זה פחות שימושי לעבודה, וכן, ב- 27 אינץ לדעתנו זה לא מביא את האפקט הנכון).

למה לא 4k אתם שואלים? אנחנו הגענו לכמה סיבות:

 1. הכוח שצריך להניע מסך 4k.
 2. המחיר (!).
 3. לאחר הרבה ניסיונות גילינו שרזולוציה של 4k מתאימה למסכים בגודל של 32 אינץ לפחות.
 4. המסך משמש גם לעבודה, ברזולוציית 4k לדעתנו הפונטים קטנים מידי, דבר שגורם להרבה אנשים להשתמש בפונקציית הגדלת הפונטים ל- 125%~150% של מערכת ההפעלה, פעולה שבעצם מובילה לכך שהפונטים ברזולוציית… ניחשתם נכון – 2k.

עכשיו שבנינו את רשימת הדרישות, נצא לדרך בחיפוש המענה. אלו שיצאו למסע זה בעצמם, לא יופתעו מהשורות הבאות.

מהדרישות כבר ניתן להגיע למסקנה מיידית – פאנל מסוג TN לא מתאים לצרכינו. אמנם פאנל זה נותן קצב רענון מטורף של 144 הרץ ומעלה, זמן תגובה (אפור לאפור) של 1 מ"ש ומחיר מעולה, איכות הצבעים נמוכה מאוד, וזוויות הצפייה נמוכות ביותר (לעתים זוועתיות).

מכאן יצאנו לחפש אלטרנטיבות לפאנלי ה- TN וכמובן שהגענו לפנאלי ה- IPS וה- VA ומשם הדרך למצוא את מסך ה- Asus PG279Q הייתה קצרה ביותר (התוצאות הראשונות לקריטריונים שחיפשנו).

מאז שיצא מסך ה- Asus PG279Q לשוק באוקטובר 2015, הוא הומלך פה-אחד ע"י כל מבקרי החומרה כ- "המלך של מסכי ה- IPS לגיימינג". עד היום, אם תחפשו "מה מסך ה- IPS 2k הכי טוב לגיימינג", רוב הסיכויים שתמצאו אותו ברשימה. בכמעט 5 שנים שחלפו מאז, יצאו המון מסכים אחרים, כולל "ממשיך דרכו" של ה- PG279Q, אך כל המסכים האלו לא זכו לאותה ההצלחה. כמובן של- PG279Q לא חסרות בעיות, הגדולה שבהם הינה בעיית זליגת האור מהפאנל האחורי (ה- Back light bleed) שממנו סובלים המון מסכי IPS, אך ה- PG279Q סובל ממנה יותר מהרגיל בעיקר בגלל שילוב של QA לוקה בחסר בעת היצור, וכן, החדשניות והראשוניות של הטכנולוגיות ששולבו במסך בזמנו.

מסך ה- PG279Q כבר אינו נמכר חדש ברוב החנויות (ניתן עוד למצוא פה ושם), וזה לא מפתיע בהתחשב בגילו. בנוסף, הרגיש לנו מוזר, על סף ה- "לא ייתכן", שזוהי האופציה היחידה. המשכנו לחפש…

כיום, רוב מסכי ה- 2k, 144hz הינם מסכי VA. טכנולוגיה זו נותנת שילוב של יתרונות פאנלי ה- TN וה- IPS, עם כמה התפשרויות. מסכי ה- IPS ידועים בעומק הצבעים, וזוויות הצפייה הרחבות שלהם, אך לא מגיעים לקצבי הרענון של פנלי ה- TN. פנלי ה- VA מאפשרים זמן רענון מהיר (1 מ"ש אפור לאפור), עם זוויות צפייה רחבות (178 מעלות) וקצב רענון טוב של 144hz (ולפעמים 165hz). הפשרה היא כמובן באיכות ועומק הצבע שנקבל.

אז האם זו האפשרות היחידה שלנו?

האם אנו חייבים להתפשר? …

השנה 2018. חברת LG, שעד כה הייתה ידועה בפנלים איכותיים לעולם מסכי המשרד, העבודה והטלוויזיות, ללא דריסת רגל ממשית בעולם הגיימינג, יוצאת בהצהרה דרמטית: יצרנו מסך IPS עם זמן תגובה של 1 מ"ש, והוא יהיה זמין לקהל הרחב בשנת 2019. חברת LG הכריזה על מסך ה- LG 27GL850 שעונה באופן מוחלט, לפחות על הנייר, על כל הדרישות שלנו (ועוד!): גודל של 27”, פנל IPS, קצב רענון של 144Hz, זמן תגובה של 1ms, תמיכה ב- Gsync ואפילו HDR.

הרשת געשה, וכמובן שהדעה הרווחת הייתה – זה תעלול פרסום. אין סיכוי. כאן (לשם שינוי) אנו נקצר ונאמר – נכון. בסופו של יום, זה היה מעין תעלול פרסום. אבל.. תישארו איתנו רגע.

לאחר המתנה, שנראתה בלתי נגמרת – קיבלנו לידינו את המסך הנחשק.

הביקורת

אז כאן נתחיל קצת מהסוף. ע"מ לעמוד בהבטחה של זמן תגובה של 1ms, במסך הנ"ל יש כמה אפשרויות מהירות: Off, Normal, Fast, Faster.

המסך מגיע עם מהירות ה- Fast מופעלת כברירת המחדל. ע"מ לאפשר את זמן התגובה של 1ms יש לעבור למצב ה- Faster, שבו אכן – כפי שהובטח – המסך עובד עם זמן תגובה של 1ms. מצב זה הושג ע"י טכנולוגיה הנקראת Pixel Overdrive שבו בעצם מגבירים את המתח לפיקסלים במסך ע"מ לגרום להם להחליף צבעים מהר יותר, דבר הגורם לאפקט ה"קורונה"

כמובן שיהיו אנשים להם זה לא יפריע, לנו אישית זה הפריע (מאוד), אבל אנחנו שמחים ביותר לדווח שמצב ה- Fast עובד -נפלא!-

אז עכשיו שדיברנו על הפיל שבחדר, בוא נמשיך עם הביקורת… (וסליחה על החפירה, במידה ולא תרצו חפירות כאלו בעתיד, או שלהיפך – אהבתם זאת – נשמח לדעתכם בתגובות!)

מפרט טכני

גודל מסך 27”
רזולוציה 2560×1440 (2k)
יחס גובה-רוחב 16:9
זמן תגובה 1 מילישנייה (אפור לאפור) [ובאופן יותר ריאלי, פחות מ- 4 מילישניות]
קצב רענון 144 הרץ'
סוג פנל נאנו IPS
יחס ניגודיות 700:1 (מינימום) 1000:1 (טיפוסי)
בהירות 280cd (מינימום) 350cd (טיפוסי)
זווית צפייה 178/178
ציפוי מסך מט
טכנולוגיה לסנכרון אדפטיבי Freesync 1, תואם Gsync
רמקולים ללא
התאמות תצוגה הטיה, סיבוב, גובה
חיבורים 2 x HDMI (2.0)
1 x DisplayPort (1.4)
1 x 3.5 mm Mini-Jack
3 x USB 3.0 (1 x upstream, 2 x downstream)
התקנה על הקיר התקן Vesa 100×100 mm
משקל 6.1 ק"ג
צריכת חשמל 65 וואט
תומך HDR –          כן, HDR10 (מקבל כניסות HDR, לא ממש תומך HDR במלוא מובן התמיכה, אחת מהסיבות היא הבהירות הנמוכה יחסית של 350cd כאשר הסטנדרט הנמוך ביותר ל- HDR הוא 400).

 

צבעים 10bit (8-bit + FRC), 1.074B
דחיסות פיקסלים 109dpi

סקירה

המסך מגיע בקופסה גדולה למדי, עם הרבה קלקר, ארוז היטב, והסיכוי שהמסך יפגע בהובלה יחסית נמוך.

המסך מגיע מכויל מהחברה, ותקבלו מסמך אישור QA עם הכיול של המסך שלכם בתוך הקופסה.

בתוך הקופסה ישנה קופסה נוספת עם ספק הכוח וכבלי החיבור (הכוללים כבלי DP, HDMI וכוח).

ההתקנה פשוטה ביותר, עם מאפיין חביב (Nice to have) על בורג התקנת הרגל המאפשר הרכבה ללא מברג:

פשוט לחבר את בסיס המעמד לעמוד (לא צריך מברג) ואז לחבר את המסך למעמד (תשמעו קליק כשהמסך מחובר) ו… זהו בעצם.

למעמד יש תוסף מתחבר לניהול כבלים

כמובן שכמו בכל מסך עם פנל IPS, ישנה זליגת אור (Back light bleed), אך אנו מצאנו אותה סבירה ביותר, מי שרגיל לעבוד עם מסכי IPS לא בקושי יבחין בה, אך זה כמובן תלוי במסך שתקבלו

אחידות הצבע (השחור) במסך לא רעה בכלל:

בקר השליטה של מאפייני המסך ממוקם בתחתית המסך והוא בעצם "ג'ויסטיק" שליטה נוח להפליא. ניתן בקלות רבה לשלוט בפונקציות המסך, וניתן לראות את 5 המאפיינים העיקריים באופן מידי:

סיכום

אנחנו התרשמנו מאוד לטובה ממסך זה. המסך נראה מעולה, מגיב מצוין ואיכות הצבעים נהדרת. השליטה במאפיינים פשוטה להפליא.

למסך יש אפשרויות "גיימינג" נוספות (שבימינו כבר הפכו לסטנדרט) כגון סמן ה- Cross Hair למשחקי ה- FPS וכן כל מיני מצבי גיימינג שונים.

אה, כן. ויש לו גם RGB ו.. ניתן לכבות אותו (!!!!!, תודה לכם LG).

חייב כמובן לציין כמה דברים:

 • לדעתנו מצב ה- Faster 1 מ"ש לא שמיש, אך מצב ה- Fast מעולה!
 • אמנם חברת LG טוענת שהמסך תומך HDR, והאופציה אכן קיימת, הבהירות המקסימלית ויחס הניגודיות של המסך רחוקים מלהיות HDR אמיתי
 • על המסך יש מדבקת Gsync יפה עם הלוגו של Nvidia, וחברת LG מפרסמת כי זה מסך Gsync, בעצם מדובר במסך עם מודול Freesync שנתמך רשמית ע"י חברת Nvidia.

למרות הנקודות הבעייתיות האלו, בהתחשב במחיר המסך, האיכות הסופית ונוחות השימוש – המסך לדעתנו נהדר.

האם הוא עונה על כל הדרישות? שלי – כן (בינתיים ???? ). מסך זה הפך להיות המסך הראשי שלי ולכן אני יכול להמליץ עליו בחום.

ולסיום, מי שרוצה לראות סקירה מלאה ונרחבת מוזמן לקרוא (באנגלית) כאן.

דוד

חובב מחשבים מושבע מה-386 הראשון, בין אם חומרה, תוכנה או משחקים. מהנדס תוכנה (B.Sc, M.Sc) ביום-יום עובד כ- CTO בסטארטאפ בו אני בין המייסדים.

7 תגובות

 1. לא ברור לי אם זאת סקירה אמיתית או תרגום
  כי לא מצאתי את המסך הזה באף חנות בארץ ואני אשמח לרכוש…
  אשמח לדעת מאיפה לרכוש בארץ

  1. כותב הביקורת נמצא באירופה, שם כבר ניתן לרכוש אותו (אתה יכול לרכוש אותו בעצמך מאמזון מהקישור הבא אבל זה לא יהיה זול במיוחד). אם הבנו נכון המסך הזה כן אמור להגיע לארץ אך אין עדיין תאריך רשמי.

 2. יש אפשרות להזמין תמסך מאמזון צרפת או גרמניה לארץ?
  אני שואל כי פעם ראשונה שאני עושה הזמנה מאמזון. ואין לי מושג איך זה הולך שם

 3. תודה על הביקורת המפורטת
  פניתי ליבואן קבוצת ח.י לפני חודשיים לערך ושאלתי האם קיבלו פניות מחנויות לרכישת המסך בייבוא סדיר או לפחות כפריט בודד ולא סדיר, ולצערי נענתי בשלילה..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button