ביקורותקירורים

ביקורת קירור Noctua NH-U12A – הקטן שמתחרה בגדולים

Noctua NH-U12A הוא הדור החמישי של קירורי האוויר מסדרה U12 של נוקטואה, והוא מבטיח לספק ביצועים של קירור בגודל 140mm בתצורה של 120mm. עם רוב החברות, כנראה שהיית מגיב ב – 'כן בטח..', אבל נוקטואה הרוויחה ביושר את הזכות להתרברב ביכולת הקירור של המוצרים שלה לאחר שנים של איכות עקבית, עכשיו אבדוק אם גם במקרה זה יש לחברה על מה להסתמך.

NH-U12A

גוף הקירור עצמו בהחלט שומר על ממדים קומפקטיים. הוא 158 מילימטר גובה, 125 מילימטר רוחב ו 58 מילימטר עומק בלי המאווררים (112 מילימטר עם שני המאווררים המצורפים). הגובה הזה יהפוך אותו תואם לרוב המארזים הקיימים והגובה שלו נבחר בקפידה כדי למנוע התנגשות עם חריץ PCIe העליון בלוחות ATX ו – Micro-ATX.

Noctua NH-U12A

לתוך המסגרת הקטנה למדי נוקטואה הצליחה להכניס שבעה צינורות להעברת חום (שניים יותר מבעבר), כולם עשויים מנחושת וציפוי ניקל. נוקטואה טוענת שלקירור זה יש 37% יותר שטח קירור לעומת ה – NH-U12S.

Noctua NH-U12A

ייתכן ששמת לב כי הקירור כולו מעוצב באופן אסימטרי, הסיבה לכך היא שהמאוורר הראשי לא יפריע לחריץ הזיכרון השמאלי ביותר על לוחות אם AM4 או LGA 115x (תאימות של 100 אחוז מובטחת), ומשתמשים חופשיים להשתמש בכרטיסי זיכרון גבוהים (בדרך כלל עם גופי קירור ותאורת RGB). על פי הבדיקה שלי זה נכון, אבל נוקטואה לא מבטיחה את אותו הדבר עבור לוחות אם LGA 20xx, ואכן על פי הבדיקה שלי אחד המאווררים נוגע באחד מכרטיסי הזיכרון על לוח האם X299. הקירור אינו תואם לסוקט TR4 של AMD, שכן נוקטואה מייצרת קירורים מיוחדים עבור הסוקט הגדול.

Noctua NH-U12A

לוח הבסיס של הקירור (החלק שנוגע במעבד) בנוי מנחושת והוא גם מצופה בניקל. מבחינת איכות הבנייה, נוקטואה הצליחה לעמוד בסטנדרטים הגבוהים שלה עם הקירור הזה.

ה – NH-U12A מגיע עם שני מאווררים מדגם NF-A12x25 PWM, אשר מגיעים שוב בצבע החום השנוי במחלוקת. איכות הבנייה של מאווררים אלה גבוהה מאוד, יש הרבה פרטים על המאווררים שמראים עד כמה נוקטואה לוקחת ברצינות את עיצוב המאווררים.

לכל מאוורר יש כבל קצר כברירת מחדל, והוא מכוסה בצמה על מנת להסתיר את הכבלים שהולכים לחיבור PWM (ארבעה פינים). יתרה מכך, מתאם רעש נמוך מסופק עבור כל מאוורר, וזה יקטין את מהירות הסיבוב המרבי מ – 2,000 סל"ד ל – 1,700 סל"ד. יש גם כבל מפצל למקרה ויש לך רק חיבור אחד פנוי בלוח האם.

NF-A12x25

חשוב לציין שהקירור מגיע עם המשחה התרמית NT-H1 ולא הגרסה החדשה של המשחה NT-H2, למרות שיש לי את המשחה החדשה אשתמש במשחה שמגיעה עם הקירור.

Noctua NT-H1

כשמדובר בהרכבה של הקירור, מערכת ההרכבה שלו היא ללא תחרות בשוק. אם יש דרך שבה ניתן לקנות אותנו מבקרי החומרה, ככה בדיוק עושים את זה.

טוב, מבחינת עיצוב הקירור וקלות השימוש אני מרוצה, האם אהיה מרוצה גם מהביצועים?

מפרט המחשב לבדיקה:

  • לוח אם – ASUS PRIME X370-PRO
  • מעבד – AMD Ryzen 7 1700 במהירות 3.7GHz
  • כרטיס מסך – Gigabyte RTX 2080 Gaming OC
  • זיכרון – CORSAIR Vengeance LPX 16GB 2 x 8GB
  • ספק – Corsair GS700
  • אחסון – Samsung SSD 2.5″ SATA III 256GB
  • מערכת הפעלה – ווינדוס 10 64BIT

תוצאות:

Noctua NH-U12A

סיכום

נתחיל עם הביצועים, נוקטואה מצליחה להפתיע שוב. הקירור לא מצליח לנצח קירורים גדולים של נוקטואה כגון ה – NH-D15 אבל הוא גם לא מפגר הרבה מאחוריהם. אם לוקחים בחשבון שמדובר בקירור עם עיצוב קטן באופן יחסי שלא מפריע להתקנה של זיכרונות או כרטיסי מסך אז בהחלט מדובר בתצוגה טובה מאוד של הקירור. מבחינת רעש המאווררים, למרות שציפינו למאווררים שקטים יותר עדיין מדובר במאווררים שרוב הזמן לא יעבדו ב – 100% עוצמה ולכן הרעש שתשמעו כאשר תשתמשו במחשב הוא רעש שבהחלט ניתן להתעלם ממנו.

כרגיל עם הקירורים של נוקטואה, גם קירור זה מגיע עם מערכת ההתקנה הטובה ביותר בשוק. לא רק שמדובר במערכת שעובדת בצורה טובה מאוד ועם תמיכה בסוקטים ישנים, חדשים ואפילו כאלה שנראה בעתיד, ניתן להרגיש עד כמה החברה בטוחה באיכות של הקירור כאשר הוא מגיע עם 6 שנות אחריות.

לסיכום, ה – NH-U12A הוא קירור יוצא דופן באיכותו עם תג מחיר גבוה. כאשר מסתכלים על איכות הבנייה, ביצועים, רמות רעש, אחריות, אין לי בעיה להמליץ על הקירור. אם בוחנים את הקירור מבחינת מחיר אז לדעתנו יש קירורים זולים יותר שיעשו גם הם את העבודה.

יאיר צרפתי

מייסד האתר והעורך הראשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button