חדשות

משבר הקורונה: איך הצליחה דרום קוריאה לשטח את העקומה

לא משנה איך אתם מסתכלים על המספרים, מדינה אחת בולטת מהשאר: דרום קוריאה.

בסוף פברואר ובתחילת מרץ, מספר מקרי ההדבקות בנגיף קורונה עלה מכמה עשרות לכמה מאות.

בשיא, זוהו 909 מקרים חדשים ביום אחד, והמדינה שבה יש 50 מיליון איש נראתה כמו מדינה לפני תחילתו של משבר גדול. אבל פחות משבוע לאחר מכן, מספר המקרים ירד בחצי. לאחר ארבעה ימים הוא נחצה שוב – ושוב למחרת.

ביום ראשון דיווחה דרום קוריאה על 64 מקרים חדשים בלבד, הכי מעט בחודש האחרון, כל זה קורה בזמן שבמדינות אחרות מספר המקרים ממשיך לעלות באלפים מדי יום, ומערכות בריאות וכלכלה קורסות. באיטליה סופרים כמה מאות מקרי מוות מדי יום בזמן שבדרום קוריאה לא היו יותר משמונה ביום.

דרום קוריאה היא אחת משתי מדינות עם התפרצות גדולה, לצד סין, שהצליחה לשטח את העקומה של המקרים החדשים. והיא עשתה זאת ללא המגבלות הדרקוניות של סין על חופש הביטוי והתנועה, או פגיעה כלכלית שנגרמת בגלל הסגר כפי שניתן לראות בארצות הברית ובאירופה.

כאשר מקרי המוות בעולם מנגיף קורונה עברו את ה – 15,000 איש, פקידים ומומחים ברחבי העולם בוחנים את המהלכים שעשתה דרום קוריאה ובודקים האם אפשר ללמוד מהם. למרות שלא מדובר במהלכים פשוטים, הם נראים פשוטים יחסית ובמחיר סביר; פעולה מהירה, בדיקות נרחבות ,מעקב אחר חולי קורונה ותמיכה קריטית מצד האזרחים.

עם זאת, מדינות אחרות שנפגעו קשה לא עקבו אחר ההובלה של דרום קוריאה. חלקן החלו לגלות עניין בשיטה, אך זה קרה רק לאחר שהמגיפה כבר התפשטה עד כדי כך שהגיעו למצב של חוסר יכולת לשלוט בה בזמן הקרוב.

נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת שוודיה סטפן לופן התקשרו לנשיא דרום קוריאה, מון ג'ה-אין, בבקשה לקבל פרטים על הצעדים שנקטה המדינה, כך נמסר מלשכתו של מר מון.

גורמים רשמיים בדרום קוריאה מזהירים כי ההצלחה של המדינה יכולה להיות זמנית. עדיין נותר סיכון להתפרצות קשה יותר, במיוחד כאשר המגיפה ממשיכה להשתולל מעבר לגבולות המדינה.

שיעור ראשון: להתערב במהירות, לפני שזה הופך למשבר

שבוע בלבד לאחר שאובחן המקרה הראשון במדינה בסוף חודש ינואר, נועדו גורמי ממשל עם נציגים מכמה חברות רפואיות. הם דחקו בחברות להתחיל מייד בפיתוח ערכות בדיקת קורונה לייצור המוני, תוך הבטחה לאישור חירום (מהיר) של ערכות הבדיקה.

תוך שבועיים ולמרות שהתגלו מדי יום רק כמה עשרות של מקרים חדשים של קורונה, אלפי ערכות בדיקה נשלחו לרשויות מדי יום. המדינה מייצרת כיום 100 אלף ערכות ביום, ופקידים אומרים כי הם מנהלים שיחות עם 17 ממשלות זרות על ייצואן.

גורמים רשמיים נקטו במהירות באמצעי חירום בעיר דיגו, עיר של כ – 2.5 מיליון תושבים שבה ההתפשטות הייתה מהירה דרך כנסייה מקומית.

"קוריאה הדרומית יכולה להתמודד עם זה בלי להגביל את תנועת האנשים מכיוון שידענו את המקור העיקרי לזיהום די מוקדם", אמר קי מו-רון, אפידמיולוג המייעץ לממשלה. "אם היה נודע לנו על זה מאוחר יותר, הדברים היו יכולים להיות גרועים בהרבה."

בניגוד למדינות אירופאיות וארה"ב, דרום קוריאה הכריזה על מצב חירום לאומי כבר בתחילת המשבר.

לנגיף קורונה יש תקופת דגירה של שבוע ימים (במקרים מסוימים אף יותר), ולאחריה לעיתים תקופה של תסמינים קלים שעלולים להראות כמו סימפטומים של הצטננות, בזמן שהנגיף מדבק מאוד.

"מאפיינים כאלה של הנגיף הופכים את התגובה המסורתית, ששמה דגש על הסגר ובידוד, לא יעילה", אמר קים גנג-ליפ, סגן שר הבריאות של דרום קוריאה.

שיעור שני: בדיקות מוקדמות, לעתים קרובות ובצורה בטוחה

דרום קוריאה בדקה הרבה יותר אנשים מכל מדינה אחרת, מה שמאפשר לה לבודד ולטפל באנשים רבים זמן קצר לאחר שהם נדבקו.

המדינה ערכה למעלה מ- 300 אלף בדיקות, בשיעור לנפש יותר מפי 40 מזה של ארצות הברית.

קנג קיונג-ווה, שר החוץ של דרום קוריאה, אמר ל- BBC כי "הבדיקות הן מרכזיות מכיוון שזה מוביל לגילוי מוקדם, ממזער את ההתפשטות ומביא לטיפול מהיר באלה שאובחנו כנגועים."

אף שלעיתים מוצגת דרום קוריאה כמי שהצליחה לעצור את המגיפה, אלפי אנשים נדבקו והממשלה הואשמה בתחילה בשאננות. הגישה שלה לבדיקות נועדה לעצור את ההתפרצות שכבר הייתה בעיצומה.

בכדי למנוע עומס על בתי חולים ומרפאות, פתחה המדינה 600 מרכזים לבדיקות שנועדו לבדוק כמה שיותר אנשים, במהירות תוך שמירה על עובדי הבריאות על ידי צמצום המגע בינם לבין הנבדקים.

ב- 50 תחנות נסיעה, נבדקים החולים מבלי לעזוב את מכוניותיהם. הם מקבלים שאלון, בדיקת טמפרטורה מרחוק וכן משטח גרון. התהליך אורך כעשר דקות. תוצאות הבדיקה בדרך כלל חוזרות תוך שעות.

בחלק ממרכזי הבדיקה, נכנסים החולים לתא שדומה לתא טלפון שקוף. עובדי בריאות לוקחים משטח גרון בעזרת כפפות גומי עבות המובנות בקירות החדר.

הרשויות בדרום קוריאה מוציאות הודעות לציבור הדוחקות בציבור לעבור בדיקה אם הם או מישהו שהם מכירים מפתח תסמינים. תיירים מתבקשים להוריד אפליקציה לסמארטפון המדריכה אותם בבדיקה עצמית של סימפטומים.

משרדים, מלונות ומבנים גדולים אחרים משתמשים לרוב במצלמות תרמיות כדי לזהות אנשים עם חום. מסעדות רבות בודקות את הטמפרטורות של הלקוחות לפני שמקבלות אותן.

שיעור שלישי: מעקב מגע, בידוד והשגחה

כאשר מישהו נמצא חיובי לקורונה, עובדי הבריאות משחזרים את תנועותיו האחרונות של המטופל כדי למצוא, לבדוק – ובמידת הצורך לבודד – כל אדם שאולי היה איתו במגע, תהליך המכונה מעקב מגע.

זה מאפשר לעובדי הבריאות לזהות מוקדם רשתות של הדבקה אפשרית ולנתק אותה משאר החברה.

דרום קוריאה פיתחה כלים ושיטות לביצוע מעקב מגע במהלך פרוץ נגיף מרס (MERS). עובדי רפואה ישחזרו את התנועה של חולים באמצעות צילומי מצלמות אבטחה, רישומי כרטיס אשראי, ואפילו נתוני GPS מהמכוניות והטלפונים הסלולריים שלהם.

"עשינו את החקירות האפידמיולוגיות כמו בלשי משטרה", אמר ד"ר קי. "מאוחר יותר, עדכנו את החוקים לתעדף את הבטחון הלאומי על פני צנעת הפרט בעת משברים של מחלות זיהומיות."

ככל שהתפרצות נגיף קורונה גדלה מכדי לעקוב אחר חולים בצורה כה אינטנסיבית, הסתמכו במדינה יותר על העברת הודעות לציבור.

הטלפונים הסלולריים של דרום קוריאנים רוטטים בגלל התראות חירום בכל פעם שמתגלים מקרים חדשים במחוזות שלהם. אתרים ואפליקציות מפרטים את הזמנים של מסעות של אנשים נגועים – אילו אוטובוסים הם נסעו, מתי ואיפה הוא עלו וירדו, אפילו אם הם חבשו מסכה.

אנשים המאמינים כי דרכם הצטלבה עם חולה, נקראים להתייצב במרכזי בדיקה.

אנשים שקיבלו הוראה להכנס להסגר עצמי חייבים להוריד אפליקציה נוספת, המתריעה בפני גורמים רשמיים אם המבודד יצא מהבידוד. קנסות בגין הפרות בידוד יכול להגיע ל – 2,500 דולר.

על ידי זיהוי וטיפול מוקדם בהדבקות, והפנייה של מקרים קלים למרכזים מיוחדים, דרום קוריאה שמרה על בתי החולים עבור חולים במצב קשה יותר. שיעור התמונה במדינה הוא קצת יותר מאחוז, מהנמוכים בעולם.

שיעור רביעי: גייס את עזרת הציבור

אין מספיק עובדי בריאות או סורקי טמפרטורת גוף כדי לבדוק את כולם, ולכן הציבור חייב להתגייס במקום.

מנהיגי המדינה הגיעו למסקנה כי לשם הכנעת ההתפרצות היא מחוייבת לעדכן את הציבור בכל הפרטים ולבקש את שיתוף הפעולה שלו, אמר מר קים, סגן שר הבריאות.

שידורי טלוויזיה, הודעות בתחנות הרכבת והתראות בסמארטפון המספקות תזכורת אינסופית לחבוש מסכות פנים, עצות לריחוק חברתי ונתונים אודות ההתפרצות.

ההודעות מקנות תחושה של מלחמה במטרה משותפת. הסקרים מראים שרוב הציבור תומך במאמצי הממשלה, רגוע ולא מרגיש את הצורך באגירת מוצרים.

"אמון הציבור הביא לרמה גבוהה מאוד של מודעות אזרחית ושיתופי פעולה מרצון המחזקים את המאמץ הקולקטיבי שלנו", אמר לי טאה-הו, סגן שר החוץ לכתבים בתחילת החודש.

האם ניתן להשתמש בשיטה הדרום קוריאנית במדינות אחרות?

השיטות והכלים של דרום קוריאה להתמודדות עם נגיף קורונה אינם מורכבים או יקרים מאוד.

חלק מהטכנולוגיה בה השתמשה המדינה היא פשוטה, כמו כפפות גומי, מסכות ומטושים. מבין שבע המדינות עם התפרצות גרועה יותר משל דרום קוריאה, חמש עשירות יותר.

מומחים מציינים 3 מכשולים עיקריים להעתקת השיטה הדרום קוריאנית למדינות אחרות, אף אחד מהם לא קשור לעלות או לטכנולוגיה.

המכשול הראשון הוא פוליטי. ממשלות רבות היססו לנקוט בצעדים כבדים בהיעדר התפרצות ברמה של משבר.

מכשול נוסף הוא הנכונות של הציבור. האמון החברתי גבוה יותר בדרום קוריאה מאשר במדינות רבות אחרות.

אבל הזמן הוא האתגר הגדול ביותר. יתכן שזה מאוחר מדי עבור מדינות שנמצאות עמוק בתוך המשבר להשתלט על ההתפרצות במהירות וביעילות כמו בדרום קוריאה.

סין הצליחה לעצור את ההתפרצות במחוז חוביי, מחוז גדול מרוב מדינות אירופה, אם כי במחיר של עצירת הכלכלה.

מקור
nytimes

יאיר צרפתי

מייסד האתר והעורך הראשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button