מדע

מדוע מחזורי מילנקוביץ' לא יכולים להסביר את ההתחממות הנוכחית של כדור הארץ

מחזורי מילנקוביץ' כוללים את צורת מסלול כדור הארץ (האקסצנטריות שלו), הזווית שציר כדור הארץ מוטה ביחס למישור המסלול של כדור הארץ והכיוון אליו מכוון ציר הסיבוב של כדור הארץ. מחזורים אלה משפיעים על כמות קרינת השמש הממוצעת המתקבלת באזורים שונים על פני כדור הארץ. המחזורים מספקים מסגרת להבנת שינויים ארוכי טווח באקלים של כדור הארץ, כולל ראשיתם וסופם של עידני קרח לאורך ההיסטוריה של כדור הארץ.

אולם מחזורי מילנקוביץ' לא יכולים להסביר את כל שינויי האקלים שהתרחשו במהלך 2.5 מיליון השנים האחרונות. וחשוב מכך, הם לא יכולים להסביר את ההתחממות המהירה שחווה כדור הארץ מאז התקופה הקדם-תעשייתית (התקופה שבין 1850 ל- 1900), ובמיוחד מאז אמצע המאה העשרים. המדענים בטוחים שההתחממות שחווה כדור הארץ בשנים האחרונות נובעת בעיקר מפעילות אנושית – במיוחד הכניסה הישירה של פחמן לאטמוספירה של כדור הארץ משריפת דלקים מאובנים.

אז איך אנחנו יודעים שמחזורי מילנקוביץ' הם לא הגורם להתחמממות?

מחזורי מילנקוביץ' פועלים במאזני זמן ארוכים, שנעים בין עשרות אלפים למאות אלפי שנים. לעומת זאת, ההתחממות הנוכחית של כדור הארץ התרחשה על פני זמן קצר יותר של עשרות עד מאות שנים. במהלך 150 השנים האחרונות מחזורי מילנקוביץ' לא שינו בצורה משמעותית את כמות האנרגיה הסולארית שנקלטה על ידי כדור הארץ. למעשה, תצפיות לוויין של נאס"א מראות כי במהלך 40 השנים האחרונות קרינת השמש פחתה במידת מה.

בנוסף, מחזורי מילנקוביץ' הם רק גורם אחד שעשוי להשפיע על שינויי אקלים, בעבר ובהווה. אפילו במחזורי עידן הקרח, שינויים בהיקף כיפות הקרח והפחמן הדו-חמצני האטמוספרי מילאו תפקידים חשובים בתנודות הטמפרטורה במהלך מיליוני השנים האחרונות.

למשל היקף כיפות הקרח משפיעות על כמה מהאנרגיה הנכנסת של השמש משתקפת בחזרה אל החלל, וכתוצאה איך זה משפיע על הטמפרטורה של כדור הארץ.

עכשיו נדבר על ההשפעה של הפחמן על כדור הארץ. במהלך מחזורי קרח קודמים, ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה שלנו השתנה מכ- 180 חלקיקים למיליון (ppm) ל – 280 חלקיקים למיליון, השינויים באקלים של כדור הארץ התרחשו כחלק משינויים המונעים על ידי מחזורי מילנקוביץ'.

היום, הכניסה הישירה של פחמן לאטמוספירה כתוצאה של שריפת דלקים מאובנים אחראית על שינוי ההרכב האטמוספרי של כדור הארץ במהלך המאה הקודמת.

מאז תחילת העידן התעשייתי, ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה של כדור הארץ עלה מ- 280 ppm ל- 412 ppm. רק בעשרים השנים האחרונות עלה ריכוז הפחמן ב- 11 אחוזים.

מדענים יודעים בוודאות שפחמן זה נוצר בעיקר מפעילות בני האדם מכיוון שפחמן המיוצר על ידי שריפת דלקים מאובנים מותיר "טביעת אצבע" מובהקת שמכשירים יכולים למדוד. בתקופה זו, הטמפרטורה העולמית הממוצעת עלתה בכ- 1 מעלות צלזיוס, והיא כרגע עולה בקצב של 0.2 מעלות צלזיוס בכל עשור. בקצב זה, כדור הארץ צפוי להתחמם עוד חצי מעלה עד 2040.

ההתחממות המהירה יחסית נגרמת בגלל פעילות בני האדם בנוסף לשינויים האיטיים מאוד באקלים הנגרמים כתוצאה ממחזורי מילנקוביץ'.

מדענים לא יודעים על שינויים טבעיים בשיווי המשקל בין כמות הקרינה שנקלטת על ידי כדור הארץ לבין הקרינה שמוקרנת חזרה לחלל שיכולה להסביר את ההתחממות המהירה של כדור הארץ. כמות הקרינה הסולארית הנכנסת עלתה מעט במאה האחרונה ולכן היא לא יכולה להיות הגורם להתחממות הנוכחית של כדור הארץ.

בדוח ההערכה החמישי של הפאנל הממשלתי לשינויי אקלים נאמר כי ההשפעה של הפחמן על התחממות כדור הארץ גדולה פי 34 מכל התחממות בגלל פעילות השמש. אם ההתחממות הנוכחית של כדור הארץ נבעה מפעילות השמש, המדענים אומרים שהטמפרטורה באטמוספירה התחתונה (הטרופוספירה) והן בשכבה הבאה של האטמוספירה, הטרטוספרה, תעלה. במקום זאת, תצפיות מבלונים ולוויינים מראות כי הטמפרטורה על פני כדור הארץ והאטמוספרה התחתונה התחממו אך הסטרטוספרה התקררה.

לסיום, כדור הארץ נמצא כרגע בתקופה בין-קרחונית (תקופות חמות יחסית, שבהן היתה הפשרה של קרחונים ובעקבות זאת עלה מפלס פני הים). אם בני האדם לא היו משפיעים על האקלים המדענים טוענים כי נטיית המסלול הנוכחית של כדור הארץ בתוך מחזורי מילנקוביץ' הייתה אמורה להביא להתקררות של כדור הארץ ולא התחממות, המשך מגמת התקררות ארוכת טווח שהחלה לפני 6,000 שנה.

מקור
nasa

יאיר צרפתי

מייסד האתר והעורך הראשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button